Ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC və Asiya İnkişaf Bankı (AİB) arasında beynəlxalq ticarət əməliyyatlarının maliyyələşdirilməsini həyata keçirmək məqsədilə saziş imzalanıb.
Yeni saziş çərçivəsində AİB “Ticarət və Təchizat Zəncirinin Maliyyələşdirilməsi Proqramı”na (TSCFP) TuranBank ASC-ni daxil edərək ticarət maliyyələşdirilməsi üzrə zəmanət limiti təsdiqləyib. Qeyd edək ki, bu saziş ölkədə idxal-ixrac əməliyyatlarının genişləndirilməsinə, müştərilərin ticarət əməliyyatlarının dəstəklənməsinə imkan yaradacaq.
"Biz TSCFP-nin Azərbaycanda TuranBank ilə əlaqələr qurduğunu görməkdən şadıq. AİB qlobal ticarət, iş yerlərinin artımı və iqtisadi inkişafı dəstəkləmək öhdəliyinə sadiqdir. Bu tərəfdaşlıq Azərbaycanda təchizat zəncirləri və ərzaq təhlükəsizliyi üçün çox vacibdir." Bu barədə AİB-nin Azərbaycan üzrə direktoru Candice McDeigan bildirib.
“TuranBank ASC və AİB arasında bağlanan bu saziş beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının Bankımıza inamının daha bir mühüm göstəricisidir. Bu saziş ölkəmizdə sahibkarlara beynəlxalq ticarət fəaliyyətini asanlaşdırmaq, onların idxal və ixrac imkanlarını genişləndirmək üçün lazım olan dəstəyi təmin etmək məqsədilə nəzərdə tutulub. Əminəm ki, əməkdaşlığımız Azərbaycanda iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoruna, həmçinin xarici ticarətin inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir.”- deyə TuranBank-ın İdarə Heyətinin sədri Fəzail Musayev qeyd edib.
Məlumat üçün bildirək ki, AİB firavan, inklüziv, dəyişikliklərə uyğunlaşa bilən və dayanıqlı Asiya və Sakit Okean regionuna nail olmaq öhdəliyinə sadiqdir, eyni zamanda ifrat yoxsulluğun aradan qaldırılması üçün səylərini davam etdirir. AİB 1966-cı ildə yaradılıb. 49-u regiondan olmaqla bankın 68 üzvü onun səhmdarlarıdır.
1992-ci ildən etibarən fəaliyyət göstərən TuranBank ASC 21 satış nöqtəsi ilə fərdi və korporativ müştərilərin xidmətindədir. Bank daim inkişaf yolunu tutub, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olub. TuranBank Azərbaycanın maliyyə sektorunda stabilliyi və etibarlılığı ilə seçilən əsas iştirakçılardan biridir. Bankın təqdim etdiyi məhsul və xidmətlərlə bağlı ətraflı məlumatı (012) 935 Məlumat Mərkəzinə zəng edərək, TuranBank-ın rəsmi veb səhifəsini və ya sosial şəbəkələrdəki (Feysbuk, İnstaqram, və s.) səhifələrini izləyərək əldə edə bilərsiniz.
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC 2025-ci ilin I rübünün yekunlarına əsasən maliyyə göstəriciləri üzrə bazar mövqeyini qoruyub saxlayıb. 2025-ci ilin I rübünün yekunlarına görə TuranBank-ın cəmi aktivləri 876 mln. manata çatıb. Hesabat dövründə Bank qarşıya qoyulan strateji hədəfinə uyğun olaraq, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsini daha da artırıb. Belə ki, Bankın kredit portfeli...
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank maliyyə sektorunda gender bərabərliyinin təşviqinə yönəlmiş strateji layihəni uğurla başa vurub. FİNMA tərəfindən tənzimlənən İsveçrənin aparıcı Enabling Qapital fondu və Amerika Birləşmiş Ştatlarının ən məşhur universitetlərindən biri olan Kolumbiya Universitetinin “Beynəlxalq və İctimai İşlər Məktəbi”nin uzunmüddətli əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən bu layihə təhlil və...
Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC beynəlxalq maliyyə qurumları ilə əməkdaşlığını genişləndirməyə davam edir. Belə ki, Bank FİNMA tərəfindən tənzimlənən İsveçrənin aparıcı Enabling Qapital şirkəti tərəfindən idarə olunan EMF Mikromaliyyə Fondu ilə Mikro, Kiçik və Orta sahibkarlığın (MKOS) maliyyələşdirilməsini genişləndirmək məqsədilə 3 illik müddətə 4 milyon ABŞ dolları həcmində kredit sazişi...
Sosial məsuliyyətli bankçılıq prinsiplərinə sadiq qalan TuranBank növbəti xeyriyyə aksiyasına imza ataraq “Azərbaycan Uşaqları” İctimai Birliyinə dəstək olub. Belə ki, “Zərif əldən cəsur ürəklərə” layihəsi çərçivəsində Bank “Azərbaycan Uşaqları” İctimai Birliyi nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq sığınacağı – Reinteqrasiya mərkəzinin zorakılığa məruz qalan və kimsəsiz qız uşaqlarının peşə bacarıqlarını...
Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC uğurlu fəaliyyəti sayəsində beynəlxalq qurumlardan maliyyə vəsaitləri cəlb etməyə davam edir. Belə ki, TuranBank və Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (QDTİB) arasında kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsini genişləndirmək məqsədilə yeni kredit sazişi imzalanıb. Sazişə əsasən beynəlxalq maliyyə qurumu Banka 2 illik müddətə 6 milyon ABŞ dolları ekvivalentində Azərbaycan...
TuranBank ASC-nin Müşahidə Şurasının geniş tərkibli növbəti iclası keçirilib. Bankın Müşahidə Şurasının sədri Rauf Kazımovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda Müşahidə Şurasının üzvləri, İdarə Heyətinin sədri və digər üzvləri, həmçinin baş direktorlar iştirak ediblər. İclasda 2024-cü il üzrə Bankın illik fəaliyyətinə dair İdarə Heyətinin hesabatı dinlənilib, cari inkişaf strategiyasının icrası və əldə olunmuş nəticələr...

A trade financing agreement was concluded between TuranBank and Asian Development Bank
Marking a significant milestone, TuranBank OJSC, a prominent player in the country's banking sector, has entered into a pivotal agreement with the Asian Development Bank (ADB) to finance international trade operations.
Within the framework of the new agreement, ADB approved the trade financing guarantee limit by including TuranBank OJSC in the "Trade and Supply Chain Financing Program" (TSCFP). This agreement will allow the country to expand import-export operations and support customers' trade operations.
"We are happy to see that TSCFP is building relationship with TuranBank in Azerbaijan. ADB is committed to enabling global trade and supporting jobs and economic development. This partnership is critical for supply chains and food security in Azerbaijan." said Candice McDeigan, ADB Country Director for Azerbaijan.
This agreement signed between TuranBank OJSC and ADB is another critical indicator of the trust of international financial organizations in our Bank. This agreement is designed to facilitate global trade activities for entrepreneurs in our country and to provide them with the necessary support to expand their import and export opportunities. I am sure that our cooperation will contribute to the non-oil sector of Azerbaijan's economy and the development of foreign trade," said Fazail Musayev, Chairman of the Board of Directors of TuranBank.
For your information, ADB is committed to achieving a prosperous, inclusive, adaptive, and resilient Asia and the Pacific region while continuing its efforts to eradicate extreme poverty. ADB was established in 1966. Sixty-eight bank members, 49 from the area, are its shareholders.
Since 1992, TuranBank OJSC has served individual and corporate customers with 21 sales points. The bank has always followed the development path, and with its services, it has taken an essential position in the financial sector in terms of quality and quantity. TuranBank is one of the prominent participants in the financial industry of Azerbaijan, distinguished by its stability and reliability. You can get detailed information about the products and services the bank provides by calling (012) 935 Call Center or visiting TuranBank's official website or pages on social networks (Facebook, Instagram, etc.).
In confidence with us …
TuranBank has secured a loan in local currency from a reputable International Financial Institution
TuranBank OJSC, one of the leading banks in Azerbaijan supporting the real sector, continues to attract financial resources from international institutions due to its successful operations. In this regard, a new loan agreement has been signed between TuranBank and the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) to further support the financing of small and medium-sized businesses. Under the terms of the agreement, the international financial institution has allocated a loan to the Bank in local currency, amounting to the equivalent of 6...
TuranBank OJSC Supervisory Board Meeting Held
The next extended meeting of the Supervisory Board of TuranBank OJSC was held, chaired by Rauf Kazimov, Chairman of the Bank's Supervisory Board. The meeting was attended by members of the Supervisory Board, the Chairman and other members of the Management Board, as well as executive directors. The meeting reviewed the report of the Management Board on the Bank's annual activities for 2024, evaluating the implementation of the current development strategy and the results achieved. The Chairman and members of the Supervisory Board, in...