Azərbaycanda kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsi sahəsində lider banklardan biri olan TuranBank, nüfuzlu Enabling Qapital şirkətinin vasitəçiliyi ilə EMF Mikromaliyyə Fondu ilə yerli valyutada yeni kredit müqaviləsi imzalayıb.
Müqaviləyə əsasən, beynəlxalq maliyyə qurumu TuranBank üçün 3 illik müddətə 5 milyon ABŞ dolları məbləğində Azərbaycan manatında (AZN) sintetik kredit ayırıb. Cəlb edilən vəsait Bankın rəqabət qabiliyyətinin və maliyyə inklüzivliyinin artırılması istiqamətində olan strateji hədəflərinə uyğun olaraq kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsinə yönəldilməklə sahibkarların yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirəcək.
“Ölkəmizin, xüsusilə regionlarda dayanıqlı iqtisadi artımın təmin edilməsi istiqamətində Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin formalaşması və inkişafı üzrə maliyyə dəstəyinin artırılması zəruridir və bu sahənin maliyyələşdirilməsi istiqamətində Avropanın nüfuzlu EMF fondu ilə imzaladığımız kredit müqaviləsini məqsədyönlü fəaliyyətin nəticəsi hesab edirik. Cəlb edilən vəsaitin kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsinə yönəldilməklə sahibkarların yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirəcəyinə əminik.”- deyə TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev qeyd edib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, yarandığı tarixdən etibarən 32 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə daim inkişaf yolunu tutmuş, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olmuş TuranBank mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə beynəlxalq kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirir. Bank Asiya İnkişaf Bankı (ADB), Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), EMF Mikromaliyyə Fondu, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD), İncofin İnvestisiya fondu, ECO Ticarət və İnkişaf Bankı (ECO TDB) və s. kimi nüfuzlu maliyyə təşkilatları ilə kiçik və orta sahibkarlıq layihələri üzrə birgə əməkdaşlıq edərək qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafına ciddi dəstək olur.

TuranBank Secures Loan in Local Currency from International Financial Institution
TuranBank, a leading bank in Azerbaijan specializing in financing small and medium-sized businesses, has signed a new loan agreement in local currency with the EMF Microfinance Fund, facilitated by the reputable Enabling Qapital management fund.
Under the terms of the agreement, the international financial institution has provided TuranBank with a synthetic loan of 5 million US dollars, which will be disbursed in Azerbaijani manat, for a period of 3 years. The funds will be directed toward financing small and medium-sized businesses, aligning with TuranBank's strategic objectives of enhancing competitiveness and fostering inclusiveness. This initiative will also contribute to expanding entrepreneurs' access to financial resources in local currency.
Orkhan Garayev, Chairman of the Board of Directors of TuranBank OJSC, commented: “To ensure sustainable economic growth in our country, particularly in the regions, it is essential to increase financial support for the formation and development of micro, small, and medium-sized enterprises. We consider the loan agreement signed with the prestigious European EMF Fund to finance this sector as a result of our purposeful efforts. We are confident that the funds will facilitate the growth of micro, small and medium sized enterprises, further enhancing access to financial resources for entrepreneurs in local currency.”
It is worth noting that since its foundation 32 years ago, TuranBank, with 22 points of sale, has established a strong position in the financial sector, both in terms of the quality and quantity of its services. The bank has a successful track record in attracting international credit lines to finance small and medium-sized businesses. The bank plays a vital role in supporting the sustainable development of Azerbaijan's non-oil sector through partnerships with reputable financial institutions, such as the Asian Development Bank (ADB), the International Finance Corporation (IFC), the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the EMF Microfinance Fund, the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB), the Islamic Corporation for Private Sector Development (ICD), the Incofin Investment Fund, and the ECO Trade and Development Bank (ECO TDB), among others.