Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC beynəlxalq maliyyə qurumları ilə əməkdaşlığını genişləndirməyə davam edir.
Belə ki, Bank FİNMA tərəfindən tənzimlənən İsveçrənin aparıcı Enabling Qapital şirkəti tərəfindən idarə olunan EMF Mikromaliyyə Fondu ilə Mikro, Kiçik və Orta sahibkarlığın (MKOS) maliyyələşdirilməsini genişləndirmək məqsədilə 3 illik müddətə 4 milyon ABŞ dolları həcmində kredit sazişi imzalayıb.
“Bu saziş beynəlxalq maliyyə institutlarının Bankımıza inamının növbəti mühüm göstəricisidir. Biz tərəfdaşlarımıza əməkdaşlığa görə təşəkkür edir və əminik ki, cəlb olunan vəsait, bizim üçün prioritet sahə olan real sektora, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlığa maliyyə dəstəyini gücləndirməyə, bununla da ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verməyə imkan verəcəkdir”- deyə TuranBank-ın İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev sazişin bağlanmasına öz münasibətini bildirib.
EMF Mikromaliyyə Fondu inkişaf etməkdə olan ölkələrdə maliyyə əlçatanlığını təşviq etmək üçün 2008-ci ildə təsis edilmişdir. Fond perspektivli, məsuliyyətli, gəlirli və davamlı kiçik və orta biznesləri dəstəkləyir.
Məlumat üçün bildiririk ki, yarandığı tarixdən etibarən 33 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə daim inkişaf yolunu tutmuş, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olmuş TuranBank mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə beynəlxalq kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirərək qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafına ciddi dəstək olmaqdadır və bu istiqamətdə fəaliyyət davam etdiriləcəkdir.

TuranBank OJSC, a leading bank in Azerbaijan committed to supporting the real sector of the economy, continues to strengthen its collaboration with international financial institutions.
In this regard, the Bank has signed a loan agreement with the EMF Microfinance Fund, which is managed by Enabling Qapital, a FINMA regulated leading Swiss Impact Asset Manager. The agreement, worth 4 million US dollars, is set for a 3-year term and aims to further expand financing for Micro, Small, and Medium Enterprises (MSMEs) in Azerbaijan.
“This agreement is a significant indicator of the confidence that international financial institutions have in our Bank. We extend our gratitude to our partners for their continued cooperation, and we are confident that these funds will enhance our ability to provide financial support to the real sector, particularly small and medium enterprises—an area that remains a priority for us. Ultimately, this will contribute to the broader development of Azerbaijan’s economy,” said Orkhan Garayev, Chairman of the Management Board of TuranBank.
The EMF Microfinance Fund, established in 2008, focuses on promoting financial accessibility in developing countries. The fund supports sustainable, responsible, and profitable small and medium-sized enterprises, with an emphasis on fostering long-term economic growth.
It is worth noting that since its foundation 33 years ago, TuranBank, with 22 points of sale, has established a strong position in the financial sector, both in terms of the quality and quantity of its services. The bank has a successful track record in attracting international credit lines to finance small and medium-sized businesses and will remain committed to continuing its efforts in this direction.