TuranBank ağacəkmə aksiyasında iştirak edib
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibəti ilə təşkil edilən ağacəkmə aksiyasına qoşulub.
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə artıq 3 ildir təşkil edilən genişmiqyaslı ağacəkmə aksiyasında assosiasiyaların məsul şəxləri və üzv təşkilatların 250-yə yaxın nümayəndəsi iştirak edib.
Ölkədə meşə fondunun bərpası və yaşıllıqların salınması məqsədi ilə Abşeron rayonu Müşfiqabad qəsəbəsində 50 hektar ərazidə 30 mindən yuxarı iqlimə uyğun müxtəlif növ ağacların əkilməsi və suvarma sisteminin qurulması nəzərdə tutulub. Aksiya zamanı 1 hektar ərazidə 625 ədəd Eldar şamı və zeytun ağacları iştirakçılar tərəfindən əkilib.
Məlumat üçün bildirək ki, bu aksiya Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (Mərkəzi Bank), Azərbaycan Banklar Assosiasiyası (ABA), Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA), Azərbaycan Fond Bazarı İştirakçıları Assosiasiyası və Azərbaycan Fintex Assosiasiyası (AzFina) arasında 13 mart 2023-cü il tarixində “Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü il dönümü münasibəti ilə ağacəkmə tədbirləri üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” çərçivəsində həyata keçirilir. Memorandumun məqsədi tərəflərin iştirakı ilə 2023-cü ildən başlayaraq 10 il ərzində hər il 100 000 ağac olmaqla, ümumilikdə 1 000 000 ağacın əkilməsi ilə əlaqədar müvafiq işlərin görülməsindən ibarətdir.
Qeyd edək ki, TuranBank ölkəmizdə yaşıllıqların mühafizəsi və artırılması səylərini bundan sonra da davam etdirəcək Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə planetimizin mühafizəsi üçün mübarizədə, ətraf mühit naminə görülən tədbirlərdə aktiv iştirak edəcəkdir.

TuranBank, one of the leading banks in the country, proudly participated in a large-scale tree planting campaign organized to commemorate the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev.
The campaign was attended by representatives from various associations, as well as approximately 250 members of participating organizations. It was organized by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Ecology and Natural Resources, and the Association of Azerbaijan Banks. This marks the third consecutive year of the event.
As part of the initiative to restore the country's forest resources and promote greenery, the plan includes planting over 30,000 trees of various types suited to the local climate, spread over 50 hectares in the Mushfigabad settlement of the Absheron region. An irrigation system will also be established to support the newly planted trees. During the event, participants planted 625 Eldar pine and olive trees over an area of 1 hectare.
This campaign is carried out under the framework of the "Memorandum of Understanding on Cooperation in Tree Planting Activities on the Occasion of the 100th Anniversary of the Birth of National Leader Heydar Aliyev," which was signed on March 13, 2023, between the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Central Bank of Azerbaijan, the Association of Azerbaijan Banks (ABA), the Association of Azerbaijan Insurers, the Azerbaijan Microfinance Association (AMFA), the Association of Azerbaijan Stock Market Participants, and the Azerbaijan Fintech Association (AzFina). The memorandum aims to plant a total of 1,000,000 trees, with 100,000 trees planted annually over the next 10 years, starting in 2023.
TuranBank remains committed to enhancing and protecting the greenery of our country. Together with the Ministry of Ecology and Natural Resources, we will continue our active participation in environmental preservation efforts and the fight for the protection of our planet.