Asiya İnkişaf Bankının “Ticarət və Təchizat Zəncirinin Maliyyələşdirilməsi Proqramı” (AİB TSCFP) TuranBank-ın Kredit Zəmanəti Məhsulu üzrə ümumi limitin 8 milyon ABŞ dollarınadək artırıldığını təsdiqləyib. Bu, TuranBank və ADB TSCFP arasında uzunmüddətli əməkdaşlıqda növbəti mühüm mərhələdir və beynəlxalq maliyyə institutlarının TuranBank-ın strateji inkişafına, risklərin idarə olunması təcrübələrinə və əməliyyat imkanlarına artan etimadını nümayiş etdirir.
AİB TSCFP TuranBank üçün ayırdığı yeni revolver kredit xətti idxal və ixrac əməliyyatlarını asanlaşdırmaqla yanaşı, xüsusilə qeyri-neft sektorunda fəaliyyət göstərən müəssisələrin maliyyə resurslarına çıxışını genişləndirəcək. Ayrılmış vəsait mövcud bazar boşluqlarının aradan qaldırılmasına, milli iqtisadiyyatın gücləndirilməsi və şaxələndirilməsinə yönəlmiş təşəbbüsləri dəstəkləyəcək.
Bu razılaşma TuranBank-ın nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutları ilə əməkdaşlığını gücləndirmək, yeni maliyyə mənbələri cəlb etmək və Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas iqtisadi sektorlarını dəstəkləmək strategiyasını möhkəmləndirir. Bank öz fəaliyyəti ilə yüksək keyfiyyətli maliyyə xidmətləri təqdim etməyə, innovativ bankçılıq həllərini inkişaf etdirməyə və ölkədə davamlı iqtisadi tərəqqini təşviq etməyə sadiqdir.
Asiya İnkişaf Bankı (AİB) haqqında
AİB iqtisadi artımı təşviq edən, yoxsulluğu azaltmaq və Asiya və Sakit Okean regionunda regional əməkdaşlığı inkişaf etdirmək məqsədilə fəaliyyət göstərən çoxtərəfli inkişaf institutudur. Bank aparıcı maliyyə institutları ilə tərəfdaşlıq edərək özəl sektorun inkişafını və maliyyə sektorunun sabitliyini dəstəkləyir.
1992-ci ildə təsis edilən TuranBank, geniş çeşiddə korporativ, pərakəndə və Kiçik və Orta Sahibkarlıq subyektləri üçün bank xidmətləri təqdim edən Azərbaycanın aparıcı maliyyə institutlarından biridir. Bank sahibkarlığın dəstəklənməsinə, real sektorun maliyyələşdirilməsinə və beynəlxalq inkişaf fondları ilə tərəfdaşlıqların qurulmasına xüsusi önəm verir.

The Asian Development Bank’s Trade & Supply Chain Finance Program (ADB TSCFP) has confirmed an increase in TuranBank’s overall limit under the Credit Guarantee Product to USD 8 million. This expansion marks another significant milestone in the long-standing cooperation between TuranBank and ADB TSCFP, underscoring the growing confidence of international financial institutions in TuranBank’s strategic development, risk management practices, and operational capabilities.
ADB TSCFP has also assigned a new revolving credit line, which is designed to facilitate import and export operations while also expanding access to financial resources for businesses in Azerbaijan, particularly in the non-oil sector. The allocated funds aim to address existing market gaps and support broader initiatives focused on strengthening and diversifying the national economy.
This agreement reinforces TuranBank’s ongoing strategy to strengthen cooperation with reputable international financial institutions, attract new funding sources, and support key sectors of the Azerbaijani economy. TuranBank remains committed to delivering high-quality financial services, developing innovative banking solutions, and promoting sustainable economic progress in the country.
About the Asian Development Bank (ADB)
ADB is a multilateral development institution that promotes economic growth, reduces poverty, and fosters regional cooperation across Asia and the Pacific. ADB supports private sector development and financial sector stability through partnerships with leading financial institutions.
Founded in 1992, TuranBank is one of Azerbaijan’s leading financial institutions, offering a wide range of corporate, retail, and SME banking services. The Bank focuses on supporting entrepreneurship, financing the real sector, and building partnerships with international development organizations.