Azərbaycanda real sektorun inkişafını dəstəkləyən aparıcı maliyyə institutlarından biri olan TuranBank ASC, beynəlxalq maliyyə bazarlarında mövqeyinin möhkəmləndirilməsi və yerli iqtisadiyyatın maliyyələşdirilməsi imkanlarının genişləndirilməsi strategiyası çərçivəsində İsveçrənin nüfuzlu responsAbility Investments AG şirkəti ilə yeni əməkdaşlıq sazişi imzalayıb.
Sazişə əsasən, responsAbility Investments AG tərəfindən TuranBank-a 3 il müddətinə yerli valyutada 10 milyon ABŞ dolları ekvivalentində maliyyə vəsaiti təqdim olunub. Ayrılmış vəsaitin Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun, xüsusilə kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin (KOS) maliyyələşdirilməsinə yönəldilməsi nəzərdə tutulur. Maliyyələşmənin yerli valyutada təqdim edilməsi sahibkarların valyuta məzənnəsi risklərindən qorunmasına, eyni zamanda biznes layihələri üçün daha əlverişli və dayanıqlı maliyyələşmə şərtlərinin formalaşmasına şərait yaradacaqdır. Bu təşəbbüs ölkədə iqtisadi şaxələndirmənin dərinləşdirilməsinə və sahibkarlıq mühitinin inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir.
Benoit Bouet, responsAbility Investments AG şirkətinin Şərqi Avropa, Qafqaz , Mərkəzi Asiya (EECCA), Yaxın Şərq və Şimali Afrika (MENA) regionları üzrə rəhbəri: “Bu əməliyyat maliyyə institutlarının kreditləşdirilməsi strategiyamızla tam uyğunluq təşkil edir. Yerli valyutada maliyyələşmə təqdim etməklə, Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxışını dəstəkləməyi və yerli real iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verməyi hədəfləyirik.”
“responsAbility Investments AG ilə imzaladığımız bu yeni saziş Bankımıza olan etimadın və maliyyə dayanıqlığımızın növbəti göstəricisidir. 10 milyon ABŞ dolları məbləğində olan bu vəsaitin yerli valyutada cəlb edilməsi ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə əlçatanlığını artırmaqla yanaşı, onları məzənnə risklərindən qoruyacaq. Bu əməkdaşlıq vasitəsilə biz həmçinin ölkədə maliyyə inklüzivliyini gücləndirməyi və regionlardakı sahibkarlara dəstəyimizi daha da genişləndirməyi hədəfləyirik. Biz real sektoru dəstəkləməyə və ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sahəsindəki dayanıqlı inkişafına töhfə verməyə davam edəcəyik",- deyə TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev bildirib.
Bu tərəfdaşlıq TuranBank ASC- nin beynəlxalq maliyyə institutları arasında etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini bir daha təsdiqləməklə yanaşı, onun davamlı inkişaf prinsiplərinə və maliyyə inklüzivliyinə sadiqliyini nümayiş etdirir.
responsAbility Investments AG qlobal miqyasda təsiredici (impact) investisiyalar sahəsində aktivlərin idarə edilməsi üzrə ixtisaslaşmış və inkişafyönümlü investisiya şirkətləri arasında aparıcı mövqeyə malik qurumlardan biri kimi tanınır. Şirkət əsasən inkişaf etməkdə olan və yüksələn bazarlarda fəaliyyət göstərən, dayanıqlı biznes modellərinə malik özəl şirkətləri hədəfləyən müxtəlif investisiya alətlərini idarə edir və bu çərçivədə xüsusi borc və kapital yerləşdirmələri həyata keçirir. Təsiredici (impact) yanaşma şirkətin investisiya strategiyasının ayrılmaz tərkib hissəsini təşkil edir. Bu strategiyalar həm insanlar, həm də ətraf mühit üçün ölçüləbilən müsbət nəticələrin əldə olunmasına yönəlməklə yanaşı, eyni zamanda rəqabətədavamlı maliyyə gəlirlərinin təmin edilməsini hədəfləyir.
TuranBank ASC 1992-ci ildə təsis edilmiş və Azərbaycan maliyyə sektorunda fəaliyyət göstərən ən sabit və etibarlı qurumlardan biri kimi tanınır. Bank, müştərilərinə beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşidli maliyyə xidmətləri təqdim edir. Hazırda ölkə üzrə 22 xidmət nöqtəsi ilə fəaliyyət göstərən TuranBank ASC, 33 illik fəaliyyəti ərzində dayanıqlı inkişaf nümayiş etdirib. Bank şəffaflıq, etibarlılıq və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilərək, ölkənin bank sektorunda mühüm rol oynamaqda davam edir. Ətraflı məlumat üçün: www.turanbank.az

TuranBank OJSC, one of the leading financial institutions supporting the development of the real sector in Azerbaijan, has signed a new cooperation agreement with Swiss impact asset manager responsAbility Investments AG as part of its strategy to strengthen its position in international financial markets and expand financing of the local economy.
Under the agreement, responsAbility Investments AG has provided TuranBank with funding equivalent to USD 10 million in local currency for a period of three years. The funds will be directed toward supporting Azerbaijan’s non-oil sector, particularly small and medium-sized enterprises (SMEs). The availability of financing in local currency will help protect entrepreneurs from foreign exchange risks and enable more favorable financing conditions for business projects.
Benoit Bouet, Head of FI Debt EECCA & MENA, responsAbility, said: “This transaction is a strong fit with our financial institutions lending strategy. By providing financing in local currency, we aim to support access to funding for small and medium-sized enterprises in Azerbaijan and contribute to the development of the local real economy.”
“Signing this new agreement with responsAbility is another strong indication of the trust placed in our Bank and our financial stability. Securing USD 10 million equivalent in local currency will not only improve access to finance for SMEs in Azerbaijan but also protect them from exchange rate risks. Through this partnership, we aim to further enhance financial inclusion in the country and expand our support to entrepreneurs in the regions. We remain committed to supporting the real sector and contributing to the sustainable development of Azerbaijan’s non-oil economy,” said Orkhan Garayev, Chairman of the Management Board of TuranBank OJSC.
This partnership once again confirms TuranBank’s credibility among international financial institutions, as well as its commitment to sustainable development principles and financial inclusion.
responsAbility is a leading Swiss impact asset manager focused on private market investments in emerging markets. The company provides debt and equity financing to financial institutions, enterprises and specialist and regional funds. Impact is embedded across the investment approach, with strategies designed to generate measurable positive outcomes for people and planet alongside competitive financial returns.
TuranBank OJSC was established in 1992 and is recognized as one of the most stable and reliable institutions in Azerbaijan’s financial sector. The Bank provides its clients with a wide range of financial services in accordance with international standards. Currently operating through 22 service points across the country, TuranBank has demonstrated sustainable growth over its 33 years of activity. The Bank stands out for its commitment to transparency, reliability, and social responsibility, continuing to play an important role in the national banking sector. For more information: www.turanbank.az