Azərbaycanın aparıcı maliyyə institutlarından biri olan TuranBank ASC və İslam İnkişaf Bankı Qrupunun özəl sektor üzrə üzv qurumu olan Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) arasında Azərbaycanda özəl sektor layihələrinin dəstəklənməsi məqsədilə 15 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsaitin cəlb edilməsinə dair niyyət bəyannaməsi imzalanıb.
İmzalanma mərasimi İslam İnkişaf Bankı Qrupunun İllik Toplantıları çərçivəsində keçirilən Özəl Sektor Forumunun açılış tədbirində baş tutub.
Qeyd edək ki, Anlaşma Memorandumu ICD-nin icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Dr. Xalid Xələfallah və TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev tərəfindən imzalanıb.
Cəlb olunan vəsait ölkədə fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarlıq (KOB) subyektlərinin layihələrinin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcəkdir. Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsi sahəsində güclü təcrübəyə və geniş xidmət şəbəkəsinə malik olan TuranBank mövcud infrastrukturu vasitəsilə bu resursların səmərəli və operativ şəkildə sahibkarlara çatdırılmasını təmin edəcəkdir. Bu layihə kiçik müəssisələrin maliyyə ehtiyaclarını qarşılamaqla yanaşı, ölkəmizdə KOB sektorunun inkişafına və maliyyə əlçatanlığının artırılmasına mühüm töhfə verəcəkdir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, TuranBank ilə ICD arasında əməkdaşlıq 2008-ci ildən etibarən davam edir. Bu Memorandum tərəflər arasında mövcud olan çoxillik etibarlı əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinin bariz nümunəsidir.
TuranBank ASC 1992-ci ildə təsis edilmiş və Azərbaycan maliyyə sektorunda fəaliyyət göstərən ən sabit və etibarlı qurumlardan biri kimi tanınır. Bank müştərilərinə beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşidli maliyyə xidmətləri təqdim edir.
Hazırda ölkə üzrə 22 xidmət nöqtəsi ilə fəaliyyət göstərən TuranBank 34 illik fəaliyyəti ərzində dayanıqlı inkişaf nümayiş etdirib. Bank şəffaflıq, etibarlılıq və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilərək ölkənin bank sektorunda mühüm rol oynamaqda davam edir.
Ətraflı məlumat üçün: www.turanbank.az
ICD haqqında
Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) İslam İnkişaf Bankı Qrupunun üzvü olan çoxməqsədli maliyyə institutudur. Korporasiyanın əsas missiyası üzv ölkələrdə özəl sektorun inkişafını təşviq etmək və İslam şəriət prinsiplərinə uyğun maliyyə alətləri vasitəsilə iqtisadi inkişafı dəstəkləməkdir.
ICD həmçinin hökumətlərə və özəl təşkilatlara məsləhət xidmətləri göstərərək özəl müəssisələrin yaradılmasını, genişləndirilməsini və modernləşdirilməsini təşviq edir.

TuranBank OJSC, one of the leading financial institutions in Azerbaijan, and the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD), the private sector arm of the Islamic Development Bank Group, have signed an intent declaration to attract USD 15 million in funding to support private sector projects in Azerbaijan.
The signing ceremony took place at the opening event of the Private Sector Forum, held as part of the Islamic Development Bank Group Annual Meetings.
The Memorandum of Understanding was signed by Dr. Khalid Al-Khalafallah, Acting Chief Executive Officer of the ICD, and Orkhan Garayev, Chairman of the Board of TuranBank OJSC.
The attracted funds will be directed towards financing the projects of small and medium-sized enterprises (SMEs) operating in the country. With strong experience in financing micro, small, and medium enterprises and a wide service network, TuranBank will ensure the efficient and prompt delivery of these resources to entrepreneurs through its existing infrastructure. In addition to meeting the financial needs of small enterprises, this project will significantly contribute to the development of the SME sector and increase financial accessibility in our country.
For information, the cooperation between TuranBank and the ICD has been ongoing since 2008. This Memorandum is a clear example of further deepening the long-standing reliable cooperation existing between the parties.
TuranBank OJSC was established in 1992 and is recognized as one of the most stable and reliable institutions operating in the Azerbaijani financial sector. The Bank offers its customers a wide range of financial services in line with international standards.
Currently operating with 22 service points across the country, TuranBank has demonstrated sustainable growth throughout its 34 years of activity. Distinguishing itself through its commitment to the principles of transparency, reliability, and social responsibility, the Bank continues to play an important role in the country's banking sector.
For more information: www.turanbank.az
About ICD
The Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD) is a multilateral financial institution and a member of the Islamic Development Bank Group. The primary mission of the Corporation is to support the economic development of its member countries through the provision of finance for private sector projects in accordance with the principles of Shari'ah.
ICD also provides advisory services to governments and private organizations to encourage the establishment, expansion, and modernization of private enterprises.